پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در calendar_systems_form_alter() (خط 334 از /home/shakhshe/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در calendar_systems_form_alter() (خط 334 از /home/shakhshe/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).

آخرین اخبار

16. آوریل 2018 - 13:15   |   کد مطلب: 296235
شاخ شمیران:دکتر ابوذر نظری گفت : آمریکا و متحدانش برای دفاع از حیثیت به باد رفته خود در سوریه اقدام به موشک پراکنی کردند اما این اقدام نیز حیثیت آنان را بر نگرداند.

تلگرام

یاداشت _ دکتر ابوذر نظری پژوهشگر مرکز مطالعات استراتژیک /  حمله آمریکا ومتحدان غربی اش به سوریه دفاع از حیثت از دست رفته آمریکا وغرب در منطقه خاورمیانه است.

 

پس از چند روز اختلاف نظر بین آمریکا ومتحدان غربی اش در انتخاب بین یک حمله (محدود)ویک حمله (گسترده)به این نتیجه رسیدند که حمله محدود را انتخاب کنندچون توسل به حمله گسترده گسترش تنازع بین غرب با روسیه وایران را درپی داشت.

 

واقعیت امر این است که توسل به حمله محدود تنها راهکار موجود برای ائتلاف غربی بود .

 

آمریکا ومتحدان غربی اش به خوبی آگاهند که این حمله تاثیرات میدانی چندانی به نفع مخالفان دولت سوریه نداشت چرا که دولت های خارجی حامی معارضان دولت سوریه اولویت های دیگری برای سیاست خود در سوریه برگزیده اند.

 

ترکیه از زاویه کردی و خطر امنیت ملی به مسله سوریه نگاه میکند . قطر بیشتر خواهان خروج از محاصره سعودی وامارتی است.

 

عربستان سعودی بیشتر متمرکز بر باتلاق یمن است. اروپا هم به دلیل سیل پناهندگان و رشد تروریسم خانگی خواهان تغییر رژیم درسوریه نیستند .

 

همه این تحولات نشان از شکاف دربین متحدان آمریکا دارد . ماندگاری دولت سوریه به معنای موفقیت نسبی ایران و روسیه در میدان رقابت ژئوپلتیک منطقه ای است .

 

ترامپ در عمل استراتژی مشخصی برای میدان سوریه ندارد و هدف از این حمله محدود دفاع از حیثت از دست رفته آمریکا وغرب در منطقه خاورمیانه است.

دیدگاه شما