پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در calendar_systems_form_alter() (خط 334 از /home/shakhshe/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در calendar_systems_form_alter() (خط 334 از /home/shakhshe/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).

آخرین اخبار

3. آوریل 2018 - 18:49   |   کد مطلب: 296193
شاخ شمیران:هر “فعال زیست محیطی” برای آنکه در تبلیغات و آموزش های روزانه خود به سایر شهروندان تاثیر گزاری بیشتری داشته باشد،حداقل بایدبا مفهوم و تعریف “آب مجازی” آشنایی داشته باشد.

تلگرام

 یاداشت - دکتر برهان ولدبیگی : در اینجا لازم است به جهت اهمیت موضوع، مطالبی راجع به "آب  مجازی" به خدمت دوستان ارسال ارائه شود.

 

"بحران آب "در ایران و حتی تمام منطقه خاورمیانه،جدی است. بدون شک یکی از دلایل این بحران ،مصرف و به عبارت دقیقتر "هدررفت آب "در حوزه های کشاورزی و باغداری، صنعتی و خانگی می باشد. مصرف بی رویه "آب  مجازی" در امور روزمره شهروندان،امر غیر قابل انکاری است که متاسفانه  تا این اواخر مورد توجه(حتی کارشناسان هم) قرار نداشته و به عبارت بهتر مغفول مانده است.

 

ایران در برنامه ششم توسعه قصد دارد به مفهوم "آب مجازی" توجه کند، در حالی که این مفهوم نزدیک به سه دهه است که در سیاست‌گذاری‌های کشورهای توسعه‌یافته مورد توجه قرار گرفته‌است.  "آب مجازی"آبی است که از ابتدا تا انتهای تولید یک محصول مصرف می‌شود. این آب اگرچه قابل مشاهده نیست، اما در حساب‌های اقتصادی دنیای امروز، با توجه به کمبود منابع آب نقش پررنگی دارد. برای تولید یک برگ کاغذ A4،  حدود 10 لیتر آب مصرف می‌شود و اگر بدون دلیل دو برگ کاغذ سفید را دور بیندازیم، در واقع 20 لیتر آب هدر داده‌‎ایم. با توجه به منفی بودن"بیلان آب سفره‌های زیرزمینی" در بسیاری از نقاط کشور، بايد از کشت "محصولات پرآب‌بر" در بخش کشاورزی خودداری شود. ضمن اینکه براساس اصول آمایشی، تولیدات صنعتی نظیر فولاد به مناطقی منتقل شود که منابع آب کافی در اختیار دارند. ( مصرف سالانه آب برای فولاد مباركه أصفهان بالغ بر 60 ميليون متر مكعب معادل  آب  پشت یک سد متوسط  است). میانگین آب استفاده شده برای تولید هر کیلو هندوانه 300 لیتر است. این حجم آب در کشورهایی مصرف می‌شود که راندمان بخش کشاورزی در آنها بالاست. در خوشبینانه‌ترین حالت برای تولید هر کیلو هندوانه در ایران، 500 لیتر آب مصرف می‌کنیم.

 

طبق آمار وزارت "جهاد کشاورزی"، ایران با تولید سالانه بیش از 2 میلیون و 200 هزار تن هندوانه در رتبه چهارم جهان قرار دارد. این محصول در چهار فصل کشت و سالانه بیش از 100 هزار تن هندوانه به عراق، امارات متحده عربی و کویت صادر می‌شود. ما بر این باوريم که با صادرات 100 هزار تن هندوانه، سالانه بیش از 50 میلیارد متر مکعب آب به خارج از کشور صادر می‌شود. سیاست توجه به مقوله "آب مجازی" باید سرلوحه تصمیم‌سازی‌ها در هر ارگانی باشد.

 

از مجموع آب‌های کره زمین تنها یک دهم درصد آن، "آب شیرین" و "در دسترس” انسان‌هاست. از کل آب‌هایی که سالانه در جهان مصرف می‌شوند، 70 درصد در "بخش کشاورزی"، 20درصد در "بخش صنعت" و فقط 10درصد برای "مصارف خانگی"به‌کار می‌روند.

 

بدین ترتیب، صرفه‌جویی در بخشی که کمترین سهم را دارد راه حل مناسبی برای حل مشکل کم‌آبی نیست(هرچند دارای اهمیت است).

 

«آب مجازی»(Vertual Water)عبارت است از میزان آبی که برای تولید یک محصول در صنعت یا کشاورزی مصرف می‌شود. بحث «آب مجازی» توسط پژوهش‌گر بریتانیایی پرفسور “جان انتونی آلن” در دهه 1990 میلادی مطرح شد.از آن زمان تا کنون، پژوهش‌های او مورد توجه فراوان بخش‌های اقتصاد و سیاست قرار گرفته‌اند. به او در سال 2008 در همین رابطه جایزه معتبر "آب استکهلم" اهداء شد. پرفسور هانس‌-گئورگ فرده، پژوهش‌گر کشاورزی معتقد است با در نظر گرفتن وضعیت آب در سراسر جهان، تنها با صرفه‌جویی در "آب مجازی" می‌توان ذخایر موجود را مدیریت کرد. این میزان مصرف را نمی‌توان با کنتور اندازه‌ گرفت زیرا آب مجازی در بسیاری از محصولات مصرفی روزانه ، "پنهان" است. به عنوان مثال در هر یک فنجان قهوه، 140 لیتر آب ، پنهان است. این میزان کل آبی‌ را در بر می‌گیرد که برای رشد و آبیاری و به بار نشستن گیاه قهوه بکار رفته است. البته قهوه به طور معمول در مناطقی کشت می‌شود که از نظر ذخایر آبی غنی هستند، اما خلاف این وضعیت در مورد محصولات دیگر مانند میوه‌های کمیاب و یا سویا صادق است. این وضع شامل توت‌فرنگی زمستانی هم می‌شود. پرفسور "فرده" می‌گوید: "پرهیز از اسراف را باید در این مسیر به جریان انداخت".

 

میانگین جهانی مصرف آب مجازی  برای تولید یک کیلوگرم گوشت گاو 15 هزار لیتر، گوسفند 10هزار لیتر، خوک 6 هزار لیتر و مرغ 4 هزار لیتر است. در طی سال‌های 1996 تا 2005 برای تولید گوشت گاو مصرف‌شده در سراسر جهان 800 میلیارد متر مکعب آب مصرف شده است.

دیدگاه شما