آخرین اخبار

19. دى 1395 - 18:21   |   کد مطلب: 295127
به بهانه سالگرد شهادت حاج سعید مهتدی ؛
روزهای ارزشمندی که روز به روز کهنه تر می شوند
شاخ شمیران: سال ها می گذرد و اینک خاطرات دوران تلخ و شیرین هرزگاهی از جلوی چشمان رد می شود و تو را به یاد می آورم

تلگرام

یادداشت _ جعفر جعفری / امروز 19 دی ماه سالروز مرد خستگی ناپذیر جبهه های جنگ سردار سعید مهتدی از اولین فرماندهان دوران دفاع مقدس در ثلاث باباجانی و جوانرود است.

 

شهید بزرگ واری که بارها و بارها در دوران دفاع مقدس دچار مجروحیت شدید شد اما ماند تا در حوزه تامین امنیت ملی برای انقلاب و کشور خدمت کرد.

 

سال ها می گذرد و خاطره ها روز به روز کهنه تر می شود اما هرگاه چشمانم را می بندم و حاج سعید را به یاد می آورم خاطراتی در ذهنم دوباره تداعی می شود.

 

تقریبا فروردین سال ۶۰ بود رزمندگان جبهه جوانرود در ادامه پاکسازی های منطقه از وجود گروهکهای ضد انقلاب و پیشروی به طرف مواضع نیروهای عراقی، از تازه آباد (مرکز شهرستان ثلاث باباجانی) به وانی سر پیشروی کرده بودند.

 

شهید حاج سعید مهتدی جهت سرکشی نیروها به طرف وانی سر در حرکت بود کمی جلوتر از پاسگاه تازه آباد ماشینشون روی مین رفت . راننده بنام سعید صیدی داشت که شهید شد و حاج سعید نیز بشدت مجروح شد .

 

وقتی تو آمبولانس دیدمش تصور کردم شهید شده لاکن وعده خداوند بر این بود سالها منشا خدمات ارزشمند، در جهت امنیت این کشور باشد. روز بعد صحنه حادثه و نحوه انهدام ماشینشان را دیدم امیدی به زنده بودنش نداشتم .ولی همه چیز در ید و قدرت اوست.  پس از بهبودی به جبهه باز گشت ماهها درسمت فرمانده عملیات جبهه جوانرود فعالیت نمود .

 

سال ۶۱بهمراه سردار جلالی (رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور ) به بوکان رفت . آنجا هم درسمت فرمانده عملیات تلاش فراوان کرد تا اینکه با تشکیل لشکر محمد رسول الله 'ص' ، به این لشکر رفت و در زمان جنگ درسمتهای مختلف تا قائم مقام لشکر ، مسئولیت داشت. بارها سخت مجروح شد. پس از جنگ درمعاونت عملیا ت ستاد مرکزی سپاه در خدمتش بودم . با تشکیل نیروی زمینی در معیت سردار احمد کاظمی به معاونت عملیات نیروی زمینی امد سپس مدت چند سال تحت عنوان فرمانده عملیات سپاه ، به لبنان رفت .

 

با قبول فرماندهی قرارگاه حمزه توسط سردار کاظمی . به ارومیه رفت  ومدتها بعد ،به تهران باز گشت و سمت مسئول معاونت نیروی زمینی را بعهده گرفت و در نهایت فرمانده لشکر ۲۷  شد .

 

حقیر غیر از مدت مسئولیت در لبنان ، بقیه ایام بویژه در دوران مسئولیت در عملیات ستاد مشترک و عملیات نیروی زمینی ، ارتباط تنگا تنگی با این شهید  بزرگوار داشتم در راستای عوارض مجروحیتها و طول درمان ، هم خودش و هم خانواده متحمل رنج  های زیادی شدند.

 

حدود ۱۳ عمل جراحی طی این مدت روی بدنش انجام شد. آخرین روز های باز نشستگی ام در پایان سال ۸۴ از طرف دفتر فرماندهی نیرو برای هماهنگی موضوع کاری ، خدمتش به لشکر رفتم بعد از انجام کار پیرامون مسائل دیگر گفتگو کردیم.

 

روی عقائد انقلابی ودینی بسیار استوار ومحکم بود. پس از مدتی، سردار احمد کاظمی فرمانده نیروی زمینی سپاه شد.  ظاهر ایشان را  بعنوان ریاست ستاد نیرو در نظر داشت.

 

با توجه به شناخت قبلی از مسائل شمالغرب، در ماموریت ارومیه در معیت فرمانده نیروی زمینی و هیئت همراه در اثر سقوط هواپیما در روز عرفه امام حسین' ع' به لقائ حضرت دوست شتافت. این شهدا ، شهیدان عرفه نام گرفتند. 

 

راهشان پررهرو روحشان شاد

دیدگاه شما