پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در calendar_systems_form_alter() (خط 334 از /home/shakhshe/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در calendar_systems_form_alter() (خط 334 از /home/shakhshe/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).

آخرین اخبار

28. فوریه 2016 - 18:21   |   کد مطلب: 294082
یاداشت : سید علاء الدین حیدری

تلگرام

یادداشت- سید علاء الدین حیدری  */ خلق حماسه ای بس عظیم از سوی مردم فرهیخته و آگاه اورامانات با حضور حداکثری در تعیین سرنوشت خود نشان از حس و باور عمیق مردم به حق تعیین سرنوشت و مشارکت در فرایند ساختن آینده خود و ایران اسلامی دارد .

 

اما در نگاهها به فرایند انتخابات و سیر تحولات آن، فردای انتخابات از نگاهها به دور ومعمولا اهمیت  و نقش آن نادیده گرفته می شود. فلسفه و ماهیت وجودی هر انتخاباتی را می توان در چند اصل خلاصه کرد.

 

۱- رقابت نه دشمنی:  هر انتخاباتی بدون وجود ،رقابت فاقد شور و نشاط لازم می باشد .

 

رقابت عامل اصلی تحرک بخشی به جریان انتخابات بوده و انتخابات بدون رقابت فاقد اعتبار و می توان گفت انتخابات بدون رقابت یک انتخابات مرده به حساب می آید.

 

البته مفهوم رقابت به معنای دشمنی و تخریب نبوده و در تمام سیستمهای سیاسی قائل به دمکراسی و مردم سالاری ضمن تاکید بر اصل وجود رقابت در کارزارهای انتخاباتی ، شرایط و قیدهایی نیز بر آن وارد دانسته اند. مانند:

 

الف- تاکید بر معرفی توانمندیها و ظرفیتهای خود بجای تخریب دیگران

 

ب- پرهیز از هرگونه افترا و تهمت به دیگران

 

 ج- رعایت اخلاق

 

۲- هدف خدمت است نه منفعت :

 

انتخاب نماینده و وکیل برای هر مجلسی با هدف  تقنین قوانینی در جهت توسعه و سازندگی کشور ،خدمت به مردم ، ارتقاء سطح زندگی و رفاه اجتماعی  و… می باشد. لذا هدف از رفتن به مجلس باید خدمت باشد نه رفتن به هر قیمتی

 

۳-تمکین به قانون :

 

هر نامزدی که پای به عرصه انتخابات می گذارد لزوما باید ضمن آگاهی به قوانین و احترام به آنها نسبت به سازوکارهای قانونی انتخابات نیز تمکین نماید. پس قانون باوری و قانون مداری باید تحت هر شرایطی رعایت و به آن تن داده شود.

 

رعایت اصول پیش گفته ازسوی نامزدها و طرفداران آنها می تواند راه گشای برگزاری یک انتخابات سالم و سازنده برای ساختن هرچه بهترکشور در مقیاس یک کشور اسلامی مانند ایران و نظام جمهوری اسلامی می باشد.

 

فردای انتخاباتی با این رویکرد ، از سوی نامزدهای حاضر و طرفداران قانون مدار آنها قطعا روشن ، آرام و توام با قانون مداری است.

 

روز اعلام نتایج انتخابات ، روز تمرین دمکراسی و عمل به شعارهای قانون مداری نامزدهای محترم می باشد . لذا شایسته است، ضمن تاکید بر تمکین به قانون و پذیرش نتیجه بدست آمده، فضای رقابت دیروز را به رفاقت امروز تبدیل نمایند. و همه با هم دست در دست هم در مسیر ساختن کشور و حوزه انتخابیه خود گام برداریم.

 

توسعه و پیشرفت کشور در گرو  همدلی و همزبانی در فضایی آرام  و به دور از هرگونه قانون گریزی ممکن و میسر خواهد بود.

 

بر این اساس لازم است هر کدام از ما  به سهم خود در این مسیر تلاش و سعی در معرفی فرهنگ والای مردمان با فرهنگ این دیار داشته باشیم.

 

سید علاء الدین حیدری :کارشناس انتخابات استانداری کرمانشاه

دیدگاه شما