پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در calendar_systems_form_alter() (خط 334 از /home/shakhshe/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در calendar_systems_form_alter() (خط 334 از /home/shakhshe/public_html/sites/all/modules/calendar_systems/calendar_systems.module).

آخرین اخبار

12. ژانویه 2016 - 18:10   |   کد مطلب: 293943
سید علاءالدین حیدری

تلگرام

در کشورها و ممالک مردم محور و دمکراسی مدار مردم و نقش آنها در شکل دهی به سیستم سیاسی مورد توجه بوده و همواره می کوشند که این نقش دهی به مردم در سطوح و مراحل مختلف تعریف و اجرا گردد .

 

در نظام جمهوری اسلامی ایران نیز برگرفته از آموزه های اسلامی به مردم و مشارکت آنان در تعیین سرنوشت خود توجه ویژه ای شده است . اصول متعدد قانون اساسی اشاره به حق مردم در تعیین سرنوشت خود داشته و اصولی مانند (اصل سوم ؛چهارم ؛ششم و…) برای مردم در سیستم سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران جایگاه مشخص و ویژه ای قرار داده است .

 

مکانیزم اعمال این حق از جانب مردم ؛ انتخابات و مشارکت در این فرایند است . این مشارکت می تواند بعنوان انتخاب کننده یا انتخاب شونده اعمال شود.

 

نظامهای مردم سالار انتخابات را یک تجدید حیات سیاسی می بینند و راهها و کانالهای حضور حداکثری مردم را هرچه بیشترباز کرده و زمینه های این حضور را فراهم می نمایند .

 

حضور پررنگ مردم در صحنه انتخابات بعنوان (انتخاب شونده و انتخاب کننده ) نشانه بالندگی جامعه و نظام بوده که بر همه ما واجب است که کماکان از سلامت و شفافیت آن دفاع نماییم .

 

حضور مردم در انتخابات و شرکت در فرایند انتخاب نمایندگان ما در مجلس از چند منظر قابل بحث است .

 

اول – نشانه امید مردم به فرایندهای سیاسی کشور و نظام بوده و این امیدواری می تواند چشم انداز روشنی از آینده کشور بدست دهد.

 

دوم – این حضور نمایانگر رشد فرهنگ سیاسی و اجتماعی مردم بوده که در نهایت می تواند گام مهمی در قرار گرفتن بر ریل توسعه کشور باشد.

 

سوم – حضور حداکثری مردم در انتخابات عامل مهمی است در پاسخگو کردن مسئولین و نمایندگان مردم در قبال مطالبات آنها.

 

چهارم– مشارکت بالای مردم در انتخابات متعدد می تواند قدرت چانه زنی مسئولین را درمنازعات ؛مبادلات و مناسبات سیاسی ؛ دیپلماتیک سطح منطقه ای و بین المللی را بالا برده و می تواند پشتوانه محکمی برای این مسئولین باشد.

 

لذا جهت برخورداری از این حق و حرکت به سمت جامعه ای رو به رشد شرکت در انتخابات و حضور فعال در این صحنه یک وظیفه ملی و دینی بوده و بر همه ما است که این حضور را هرچه بیشتر پرنگ تر نماییم.

 

چراکه حضور حداکثری مردم در انتخابات پیشرو باعث انتخاب منطقی و معقولانه افراد شده و خروجی صندوقهای رای مورد قبول اکثریت و عامه مردم خواهد شد و این مسئله موجب تقویت جایگاه مجلس و نماینده منتخب بوده و در نتیجه ماحصل حضور پرشور مردم در پای صندوقهای رای می تواند یک نماینده پاسخگو و خدمتگزار مردم در چارچوب قانون و شرح وظایف خود باشد.

دیدگاه شما